Marcin Murawski

Urodził się 29.10.1974 w Poznaniu. Po ukończeniu Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. J. Kaliszewskiej uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie altówki, które ukończył z wyróżnieniem w 1993. Studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na indywidualnym toku studiów w klasie altówki prof. A. Murawskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1998 roku, a od 1997 roku jest zatrudniony w poznańskiej uczelni, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego w klasie altówki. Dokształcał się m.in. u prof. prof. Konrada Haesslera (Hannover, Niemcy) i Johna Krakenbergera (Madryt, Hiszpania). W roku akademickim 2003/4 został stypendystą Rządu Duńskiego na podyplomowych studiach w Królewskim Jutlandzkim Konserwatorium Muzycznym w Aarhus, Dania u prof. Clausa Myrupa. W 2004 otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej w katowickiej Akademii Muzycznej, a w 2012 stopień doktora habilitowanego w poznańskiej Akademii Muzycznej. Wykładowca kursów mistrzowskich z altówki i z zakresu muzyki kameralnej w Akademiach Muzycznych w Bergen (Norwegia), Reykjaviku (Islandia) i Dublinie (Irlandia), juror konkursów krajowych z zakresu gry na skrzypcach, altówce i zespołów kameralnych, ekspert Centrum Edukacji Artystycznej, wychowawca wielu absolwentów - laureatów nagród i wyróżnień.

Koncertował w wielu miastach Polski. Solowo (m.in. z Orkiestrą Kameralną PR "Amadeus", Filharmonią Koszalińską, Filharmonią Świętokrzyską, Orkiestrą Academia, szczecińską Camerata Nova, Orkiestrą Kameralną Concertino), kameralnie (m.in. wraz z Agutti Quartet, Classic Ensemble of Poznań, poznańskim zespołem kameralnym Tutti E Solo) oraz z orkiestrami (m.in. Filharmonią Szczecińską, Hannover Kammerorchester, Pro Arte Novum, Sinfoniettą Polonią, Poznańską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie). Występował na koncertach we Francji, Holandii, Włoszech, Belgii, Danii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Ukrainie, Litwie, Norwegii, Islandii, Irlandii, Słowacji, w Czechach oraz w USA (m.in. w Carnegie Hall).

W listopadzie 1993 zdobył wyróżnienie oraz nagrodę Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej dla najmłodszego uczestnika finałowego etapu V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolinistycznego im J. Rakowskiego w Poznaniu. Latem 1995 jako jeden z trzech polskich altowiolistów wyłonionych w ramach konkursu pojechał na stypendium i mistrzowski kurs do Międzynarodowej Orkiestry Symfonicznej w Attergau w Austrii (pod patronatem Wiedeńskich Filharmoników). W kwietniu 1998 z kwartetem smyczkowym Agutti Quartet otrzymał III nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi. W lipcu 2000 jako jeden z dwóch polskich altowiolistów został zakwalifikowany drogą konkursu na kurs Trenta 2000 organizowany przez Wiedeńską Filharmonię. Trzeciego czerwca 2001 debiutując jako autor i wykonawca napisanej przez siebie muzyki otrzymał Grand Prix I Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w Sopocie za opracowanie muzyczne spektaklu "Kot mi schudł" (do tekstu Katarzyny Grocholi) Radia "Merkury" Poznań w reżyserii Roberta Mirzyńskiego.

W swoim dorobku fonograficznym szczyci się licznymi płytami z zakresu muzyki solowej i kameralnej. Współpracuje z wytwórnią Acte Préalable, dla której obok kompozycji z minionych epok nagrywa utwory współczesne, w tym dedykowane specjalnie dla niego m.in. autorstwa amerykańskiego twórcy i altowiolisty Michaela Kimbera. W 2008 nagrał CD z kameralnymi kompozycjami R. Palestra i P. Kleckiego, zarejestrowanymi po raz pierwszy na świecie. W 2009 nagrał płytę z siostrą flecistką Ewą Murawską z 6 duetami na flet i altówkę F. Devienne. W grudniu 2009 ukazała się kolejna płyta z utworami Johanna Nepomuka Hummla na altówkę z fortepianem oraz na altówkę z orkiestrą, nagrana z pianistką Urszulą Szyryńską oraz Hummel Project Orchestra. W 2013 ukazały się dwie płyty z kompozycjami Michaela Kimbera, w 2014 trzecia i czwarta, a w 2015 piąta i szósta. We wrześniu 2015 ukazała się płyta CD "Nocturnes for viola and piano", nagrana wraz z pianistką Anną Starzec-Makandasis, a na której znajduj się kompozycje L. van Beethovena, F. Chopina i J.W. Kalliwody. W 2016 ukazały się kolejne dwie płyty CD z muzyką na altówkę i fortepian E. Rateza, nagrane wspólnie z pianistką Hanną Holeksą.

W latach 1996-2001 wraz Bartoszem Melosikiem prowadził Agencję Artystyczną "Lemur". W czerwcu 1997 ukończył Studium Pedagogiczne przy poznańskiej Akademii Muzycznej, a w czerwcu 1998 ukończył z oceną bardzo dobrą Podyplomowe Studium Dziennikarskie przy Instytucie Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czerwcu 2002 otrzymał certyfikat znajomości języka angielskiego FCE Uniwersytetu w Cambridge, Anglia. W maju 2008 wziął udział z wykładem i prezentacją na I Międzynarodowym Sympozjum J.N. Hummla w Bratysławie, organizowanym przez Bratysławskie Towarzystwo Muzyczne im. J.N. Hummla i Ministerstwo Kultury Republiki Słowacji. Od 2003 roku jest członkiem International Viola Society i Niemieckiego Związku Altowiolistów (Deutsche Viola-Gesellschaft), a od 2008 jest pierwszym polskim członkiem Hummel Gesellschaft Weimar. W latach 2005-11 pracował jako nauczyciel w klasie altówki w POSM II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu. W latach 2006 - 2010 prowadził klasę altówki w filii poznańskiej Akademii Muzycznej w Szczecinie, od 2010 do 2013 w szczecińskiej Akademii Sztuki. W 2013 został odznaczony Brązowym Medalem za długoletnią służbę przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 2015 współpracuje z Te Koki New Zealand School of Music w Wellington jako profesor egzaminujący.

Marcin Murawski












Marcin Murawski

Kontakt:
Marcin Murawski +48.601.644.225, e-mail

statystyka